Egy új otthon felkutatása korántsem egyszerű feladat, hiszen Olyan sok tényezőre kell odafigyelni a kereséskor, hogy képesek vagyunk még a fontosabb dolgokról is megfeledkezni. Sok leendő vásárló csak az azonnali szempontokat veszi figyelembe, és megfeledkezik azokról a dolgokról, amik csak évekkel később válnak majd lényegessé. Persze ez fordítva is igaz – néha olyan dolgokra terelődik el a figyelmünk, amelyek még évek múlva sem feltétlenül számítanak majd. Az alábbi lista néhány ilyen gyakori hibára segít rávilágítani, hiszen bemutatjuk, hogy mit rontanak el az otthonkeresők!
1. lakásvásárlási hiba: a vevők nem fedezik fel előre a környéket
Egy otthon megvásárlásakor nem csak egy új házat, vagy lakást kap a vásárló, hanem egy új szomszédságot, és egy új környéket is, ahol ezután fog élni. Érdemes tehát alaposan megfontolni, hogy megfelelő-e ez adott környék hosszútávon is. Lehet, hogy a ház, vagy a lakás nagyon szép, és jól felszerelt, de a hangos szomszédok, vagy a ház mellett elhaladó forgalmas útszakasz a későbbiekben sok kellemetlenséget okozhat majd. Nem árt továbbá megnézni, hogy milyen közel vannak a legfontosabb üzletek és szolgáltatások (pékség, gyógyszertár, orvos, tömegközlekedési megállók, stb.)
2. lakásvásárlási hiba: nem terveznek hosszú távra
Mindenképp egy olyan otthont érdemes keresni, amiben sok-sok év múlva is el tudjuk magunkat képzelni. A gyakori költözgetések költségei hamar összeadódhatnak, így ezt nem is sokan engedhetik meg maguknak. Ezért érdemes legalább 5-7 évre előre tervezni.
3. lakásvásárlási hiba: a vásárlók nem veszik figyelembe a szobák funkcióját
Érdemes már előre megvizsgálni, hogy mely helyiségek milyen funkciókat tölthetnek majd be a jövőben, és hogy mennyire lehet átalakítani őket az igények változásához illően. Egy nyitott elrendezésű otthon nagyon sokoldalú lehet – például ha a konyha és a nappali egyben vannak, akkor sokkal könnyebb szemmel tartani a gyerekeket főzés közben, de ezzel remek lehetőséget biztosítanak a vendégek fogadására is.
4. lakásvásárlási hiba: nem veszik figyelembe az igényeket
Érdemes belegondolni, hogy pontosan milyen otthontípus felelne meg igazán az életvitelnek? Egy kertes ház? Esetleg lakás? A különböző igényekhez különböző életterek illenek. Például egy kertes ház kényelmes szabadságot és magánéletet biztosít, de általában sokkal több karbantartást igényel, mint egy kompaktabb lakás. Figyelembe kell venni azt is, hogy hányan költöznek be a lakásba, és érdemes külön felmérni mindenki igényeit.
5. lakásvásárlási hiba: nem figyelnek a költségvetésükre
Mielőtt lakásvásárlásba kezdenénk, érdemes egy költségvetést készíteni, amiben minden fontos tényező szerepel, a lakás árától a felújítás költségéig. Ezt a költségvetést nem szabadna túllépni, azonban sok ember megteszi ezt. Egy új lakás sok lehetőséget ad, azonban nem szabad, hogy anyagi csőd merüljön fel egy lakás vásárlása és fenntartása után.